sobota, 22 września 2012

Jak radzić sobie z ciemnym tłem?

Jednym z wyzwań, jakie napotykamy przy pracy techniką decoupage, jest przyklejanie wzorów na ciemną powierzchnię. Dlaczego? Otóż przyklejanie bezpośrednio na taką powierzchnię serwetki, papieru ryżowego, cienkiego papieru do decoupage, a według niektórych osób również i grubszego, było skazane na niepowodzenie. Ciemne tło mniej lub bardziej przebija przez wzór. Obrazuje to poniższe zdjęcie. Jest to przygotowana przeze mnie płytka, którą pomalowałam w połowie czarną farbą i w połowie białą. Następnie, używając tradycyjnych preparatów, przykleiłam na nią serwetkę i cienki papier o jasnych wzorach. Jest to co prawda sytuacja ekstremalna, ale chodzi tu o zobrazowanie problemu. Efekt końcowy widzimy na zdjęciu.


Co widzimy? Część serwetki przyklejona na czarne tło jest zupełnie niewidoczna, a na papierze wyraźnie widać granicę między jasnym i ciemnym tłem.
Jak można sobie z tym poradzić? Otóż jest kilka metod:

  • Odrysowanie wzoru w miejscu, w którym potem chcemy go przykleić i pomalowanie tego obszaru np. na biało - przy bardziej skomplikowanych wzorach metoda ta wymaga od adepta sztuki wykazania się nadludzką cierpliwością i precyzją,

  • Podmalowanie wzoru od spodu na jasny kolor - nie każdy papier to wytrzyma, a do serwetek raczej się nie nadaje,

  • Jeżeli przedmiot ma jasną powierzchnię, to najpierw przykleja się wzór, a następnie ciemne tło się domalowuje - metoda ta może również wymagać dużo cierpliwości i precyzji co pierwsza.

  • Ostatnia z metod nadaje się tylko do serwetek. Polega ona na wycięciu wzoru z serwetki, a następnie rozwarstwieniu jej. Dzięki temu, że wzór wycinaliśmy przed rozwarstwieniem serwetki, spodnie warstwy mają kształt wycinanego wzoru. Następnie przyklejamy je w miejscu, w którym ma się znaleźć wzór podstawowy i malujemy jasnym kolorem farby (białą, kremową). Po wyschnięciu farby przyklejamy wzór z nadrukiem.

Każda z tych metod była dla mnie męcząca, w związku z tym omijałam ten temat i szukałam jakiegoś prostszego rozwiązania. Szukałam, szukałam ... i w końcu znalazłam! Pewnego dnia w moje ręce wpadł klej maskujący do ciemnych powierzchni. Spróbowałam i stwierdziłam - TO JEST TO! Teraz maluję całą powierzchnię ciemną farbą, natryskuję ten klej na wzór i ... przyklejam. Proste i bez kombinacji. Kiedy wprawiłam się w stosowaniu tego preparatu, to przygotowywanie przedmiotów z ciemną powierzchnią stało się dla mnie bezproblemowe.

A oto instrukcja obrazkowa, jak używać tego kleju.

Przygotowujemy powierzchnię do zdobienia. Malujemy na ciemny kolor i czekamy aż wyschnie. W tym czasie wycinamy wzór z papieru lub serwetki. Pamiętajmy, jeżeli jest to serwetka, to należy ją potem rozwarstwić, zostawiając tylko warstwę z nadrukiem. Następnie serwetkę lub papier kładziemy na folli zadrukowaną stroną do dołu i z odległości ok. 20 cm rozpylamy klej równomiernie dość grubą warstwą. Trzeba dokładnie pokryć całą powierzchnię wzoru.


Następnie podnosimy delikatnie wzór, odwracamy go i przykładamy na pomalowaną wcześniej powierzchnię stroną, na której znajduje się klej


a następnie dociskamy. Najlepiej jest położyć na wzór kawałek tkaniny i wszystko docisnąć wałeczkiem.


Jeżeli przyklejana jest serwetka, to nie należy wygładzać ją ręką, ponieważ można przez to rozmazać farbę z nadruku. Po przyklejeniu najlepiej jest położyć jedną, cienką warstwę lakieru w sprayu w celu zabezpieczenia powierzchni. Po całkowitym wyschnięciu lakieru w sprayu można już lakierować płynnym lakierem. A oto efekt końcowy.

wtorek, 18 września 2012

Jak przymocować do szkatułki nóżki w kształcie kuli?

Czasami zdobiąc szkatułkę czy skrzynkę wiem, że w celu uzyskania zadowalającego mnie efektu końcowego powinnam do niej przymocować nóżki i że najlepiej będą pasowały nóżki w kształcie kuli. Ale jak je przymocować? Samo przyklejenie nie wystarczy. Wiadomo, że kula z płaszczyzną styka się tylko w jednym punkcie. Istnieje więc niebezpieczeństwo, że tak przymocowana nóżka będzie odpadać. A gdy zetniemy ją z jednej strony, żeby powstała większa powierzchnia styku spowodujemy, że nóżki stracą swój charakter.
Ostatnio zdobiłam szkatułkę, w której chciałam zastosować właśnie takie kuliste nóżki. Pokażę Wam, jak poradziłam sobie z tym wyzwaniem. Otóż najprościej jest taką nóżkę przybić.
Przygotowujemy sobie miejsce pracy. Najpierw polecam Wam zabezpieczyć sobie powierzchnię roboczą przed pobrudzeniem. Ja stosuję do tego folię malarską, którą oklejam blat stołu. Następnie kompletujemy potrzebne materiały i narzędzia (fot. 1):
  • narzędzie wielofunkcyjne Dremel Fortiflex z kompletem końcówek,
  • drewniane kulki (4 szt.), które posłużą za nóżki szkatułki,
  • pędzle,
  • farbę podkładową,
  • farbę akrylową (w moim przypadku była to farba w kolorze czarnym),
  • lakier akrylowy,
  • gwoździki,
  • młotek.

    Fot. 1. Niezbędne materiały i narzędzia
    Przystępujemy do pracy. W pierwszym kroku w nóżki wbijamy młotkiem małe gwoździki (fot. 2).

    Fot. 2. W nóżki wbijamy młotkiem małe gwoździki
    Następnie w uchwycie Dremela montujemy tarczę tnącą i ucinamy łebki gwoździków (fot. 3.).

    Fot. 3. Tarczą tnącą pozbywamy się łebków gwoździków
    Po zakończeniu tego etapu mamy cztery nóżki z gwoździkami bez łebków (fot. 4).

    Fot. 4. Nóżki z wbitymi gwoździkami i jeszcze tępymi końcówkami
    Teraz należy zaostrzyć końcówki, żeby można je było wbić od spodniej strony szkatułki. W tym celu wymieniamy narzędzie na taśmę szlifierską na trzpieniu i przy jej pomocy zaostrzamy końcówki gwoździków (fot. 5).

    Fot. 5. Ostrzymy końce gwoździków

    Efekt końcowy naszych prac przygotowawczych widzimy na fot. 6.

    Fot. 6. Nóżki przygotowane do wbicia w szkatułkę
    Następnie znowu wymieniamy narzędzie na końcówkę szlifierską i wyrównujemy powierzchnię nóżek (fot. 7).
Fot. 7. Wyrównywanie powierzchni nóżek

Teraz nadszedł czas na prace wykończeniowe. Przygotowujemy farbę podkładową i pędzel (fot. 8), a następnie nóżki malujemy białą farbą podkładową (fot. 9) i czekamy, aż wyschnie.

Fot. 8. Przygotowane pędzel i farba podkładowa

Fot. 9. Malowanie białą farbą podkładową

Następnie każdą nóżkę malujemy farbą akrylową (w moim przypadku była to czarna farba akrylowa) (fot. 10).

Fot. 10. Nakładanie farby akrylowej

Efekt końcowy możemy zobaczyć na fot. 11.

Fot. 11. Nóżki pomalowane farbą akrylową

Czas przystąpić do polakierowania nóżek (oczywiście musimy poczekać na wyschnięcie farby akrylowej). Bierzemy lakier akrylowy Perfetto i szerokim, płaskim pędzlem nakładamy na nóżki warstwy lakieru (fot. 12). I znowu czekamy do wyschnięcia preparatu.

Fot. 12. Lakierowanie nóżek lakierem akrylowym Perfetto

Możemy w końcu zamocować nasze nóżki do szkatułki. Dla pewności nóżkę smarujemy wokół wystającego gwoździka cienką warstwą kleju (fot. 13) a następnie przybijamy ją od spodu szkatułki (fot. 14).

Fot. 13. Mocowanie nóżek do szkatułki - smarujemy dla pewności klejem
Fot. 14. A następnie przybijamy do spodu szkatułki

Na koniec usuwamy nadmiar kleju, który został wyciśnięty spod nóżki. I gotowe (fot. 15).

Fot. 15. Widok końcowy szkatułki z przymocowanymi nóżkami.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...